top of page
צל
באנר האם ביטוח עבודות קבלניות מספק מענה גם לגבי הליכים פליליים

האם ביטוח עבודות קבלניות מספק מענה גם לגבי הליכים פליליים?

מאמר מאת איציק סימון

קבלנים ויזמים חשופים להליכים פליליים, והאכיפה בתחום רק הולכת ומתגברת. מנתונים רשמיים שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה, עולה כי בכל שנה המשטרה מעבירה לפרקליטות עשרות תיקים כנגד קבלנים ויזמים עם המלצה להגשת כתב אישום.

יתרה מזו, ידוע כי כתב אישום פלילי בגין תאונת עבודה, המסתיים בהרשעה, עלול להגיע לכדי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. זאת כמובן לצד הפגיעה האנושה בקבלן, ביזם, בבני משפחתו, בעובדיו ובשם והמוניטין שנצברו בעמל רב.

חשוב לזכור כי על פי סעיף 304 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, גרימת מוות ברשלנות הינה עבירה שדינה שלוש שנות מאסר, ובמקרים קיצוניים יותר, קבלנים ויזמים עלולים למצוא עצמם מתמודדים עם אישום חמור של הריגה, שהינה עבירה שדינה 20 שנות מאסר.

להצעת מחיר
המותאמת עבורך

איציק סימון באתר בנייה

ההבדלים המרכזיים בין פוליסה בסיסית לפוליסה מקצועית

האם ביטוח עבודות קבלניות מספק לקבלן או היזם מענה מבחינת הוצאות הגנה בהליכים פליליים? התשובה לכך איננה פשוטה, ותלויה רבות בפוליסה שנרכשה מבעוד מועד.

בעוד שהפוליסות הבסיסיות לביטוח עבודות קבלניות, ובעיקר פוליסות שנרכשו באמצעות סוכנויות ביטוח שאינן בקיאות בתחום ובניואנסים המאפיינים אותו (לרבות המשמעות של התמודדות עם הליכים פליליים בענף הבנייה), עלולות להציע מענה "רזה" בלשון המעטה, פוליסות מקצועיות בהחלט מסוגלות לספק פתרון.

ביטוח עבודות קבלניות, כאשר הוא מורחב באופן מדויק ונכון, כולל בתוכו הרחבה מהותית לגבי הוצאות הגנה בהליכים פליליים.

 התנאי לכיסוי הביטוחי

הנקודה הראשונה בעניין זה היא באילו תנאים ניתן לממש את  הכיסוי הביטוחי בנוגע להוצאות הגנה פליליות. האם הוא תקף מיד עם קרות האירוע שעלול להוליד הליכים פליליים (רגע התאונה), או שמא נכנס לפעולה אך ורק עם הגשת כתב אישום - ?

כלומר, האם המבוטח זכאי לכיסוי ביטוחי עוד בשלבי החקירה המשטרתית הראשונית, מיד לאחר קרות התאונה  ,או שהכיסוי  יהיה תקף  רק כאשר מוגש כתב אישום, וכל הוצאה שתושקע 
בטרם הגשת כתב אישום תהיה מכספו הפרטי.

הסוגיה הזו הינה כבדת משקל. עורכי דין פליליים, ובפרט סנגורים המתמחים בענף הבנייה, מדגישים בצדק את החשיבות שבפניה מהירה לייעוץ משפטי (יפה שעה אחת קודם ואפילו דקה אחת קודם).

אם הכיסוי לא חל מרגע התאונה, אלא רק ממועד הגשת כתב אישום, המבוטח לא יוכל להיעזר בפוליסה ברגעים הקריטיים של תחילת החקירה המשטרתית. מדובר לא רק בהוצאות משפטיות גבוהות, אלא בשירות בעל השפעה הרת גורל על התיק העתידי.

ההבדל בין פוליסות

חשיבות הייעוץ המשפטי והמקצועי המהיר

הניסיון מלמד שקבלנים ויזמים שפנו מיד עם קרות האירוע לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי, וכן לעזרה משלימה של אנשי מקצוע כדוגמת חוקרי תאונות וחוקרי בטיחות, הצליחו במקרים רבים לשמור על זכויותיהם ולעתים ולמנוע  הפניית האצבע המאשימה כנגדם.

מנגד, חשודים אשר פעלו באופן עצמאי לאחר האירוע, מבלי לפנות לקבלת ייעוץ, סיבכו את עצמם. בין השאר על ידי נקיטה בצעדים שיכולים להיתפס כשיבוש הליכי חקירה, הפללה עצמית ועוד. במקרים רבים, בתום לב.

לסיכום נקודה זו - ככל שעורך הדין הפלילי יגיע לאתר במועד המוקדם ביותר, ומומלץ בליווי אנשי מקצוע כדוגמת חוקרי תאונות ובטיחות, כך יהיה ניתן לטפל באירוע באופן מקצועי.

קחו לכך דוגמה ממקרה של לקוח משרדנו , אשר רכש בעזרתנו פוליסת ביטוח עבודות קבלניות הכוללת גם כיסוי מורחב להגנה בהליכים פליליים.

כאשר פיגום  קרס באתר הבנייה שתחת ידיו, והדבר הגיע במהירה לאמצעי התקשורת לאור פגיעתם הקשה של מס' עובדים, הצלחנו לשגר אליו במהירות גם עורך דין פלילי המתמחה בתחום וגם חוקרים מקצועיים.

הצוות, אשר הוצאותיו כוסו במלואן על ידי הפוליסה הקבלנית, הספיק להגיע לאתר אפילו לפני חוקרי המשטרה, ועלה בידיו להרגיע את המבוטח וגם (חשוב מכך) לעמוד עמו על זכויותיו.

ייעוץ משפטי

היקף הכיסוי

איציק סימון במשרדו

סוגיה חשובה נוספת הנוגעת להוצאות הגנה בגין הליכים פליליים בפוליסה לביטוח עבודות קבלניות היא נושא היקף הכיסוי.

בפוליסות הבסיסיות, הכיסוי מוגבל בדרך כלל לתקרת מקסימום של עד 200,000 שקלים למקרה בודד ועד 400,000 שקלים לכל תקופת הביטוח. זאת ועוד, קיימת  לרוב גם הכפפה של עלות הכיסוי לתעריף המינימאלי לייצוג משפטי בהליכים פליליים לפי "תעריפון לשכת עורכי הדין".

המבוטח לא יכול לבחור כל עורך דין שבו הוא חפץ, ועליו להיעזר בעורכי דין פליליים העובדים לפי תעריף מינימאלי.

אין מדובר בעניין של מה בכך. לא כל סנגור מתמחה בייצוג קבלנים ויזמים בגין הליכים פליליים באתרי בנייה, תחום בו נדרש ידע נרחב והבנה של תקנות הבטיחות ומומחיות בתחום התאונות.

עורכי הדין אשר מתמחים בנושא אינם בדרך כלל הזולים בשוק (בלשון המעטה). הגבלה על שכר טרחתו של עורך הדין הינה הגבלה משמעותית על המבוטח, שסביר להניח שתהיה בעוכריו ביום פקודה.

לאור האמור, בעת עריכת  פוליסה קבלנית, יש לוודא מול חברת הביטוח את שני ההיבטים הללו. הן שסכום הביטוח יהיה ראוי (רצוי שלא יהיה נמוך מ-400,000 שקלים למקרה בודד), והן שהוא ייקבע לפי תעריף נאות ולא תעריף מינימאלי. כמו כן, על מנת להתמודד באופן רציני עם הליכים פליליים עתידיים, חשוב לערב בתיק מומחים מקצועיים שונים כדוגמת חוקרי תאונות, מומחי בטיחות ועוד.

בעוד שבפוליסות הבסיסיות שכר טרחתם של המומחים הללו איננו חלק מהכיסוי הביטוחי, בפוליסה מורחבת יש לכך התייחסות.

כללי אצבע חשובים

לסיכום – ארבעה כללי אצבע

ביטוח עבודות קבלניות הוא מקצוע בפני עצמו בענף הביטוח. רכישת פוליסה קבלנית צריכה להיעשות על ידי הכוונה מצד סוכנות ביטוח שבקיאה ברזי ענף הבנייה.

רק סוכנות ביטוח המתמחה בביטוחי בנייה תהיה בעלת הכלים והיכולות לטפל בהיבטים מורכבים של הכיסוי הביטוחי הנחוץ, תוך הרחבת הכיסוי הביטוחי באופן אופטימלי ומתן הגנה מיטבית למבוטח.

סוף מעשה במחשבה תחילה. אם הפוליסה תערך מלכתחילה באופן נכון, עם הרחבות ספציפיות להיבטים פלילים, המבוטח ייהנה מכיסוי מקיף ואיכותי. בין היתר, עליו לשים דגש על מספר היבטים קריטיים:


✓  הגדרת סכום – במינימום-  400,000 שקלים למקרה ולתקופת הביטוח.
✓  תנאים לכיסוי – יש להרחיב את  הכיסוי בגין הוצאות ההגנה בהליכים פליליים כך שלא יהיה  כפוף להגשת כתב אישום, אלא יחול מיד עם קרות האירוע.
✓  מומחים חוקרים ויועצים – הכללת הוצאות נדרשות למומחים, חוקרים ויועצים מעבר לשכר טרחתו של עורך הדין הפלילי.
✓  העמדת השיפוי  לפי הגדרת שכר טרחה נאות – ולא לפי שכר טרחה תעריפי מינימאלי.

bottom of page