top of page
צל
באנר אחריות המוטלת על פקחי בנייה

להצעת מחיר
המותאמת עבורך

אחריות המוטלת על מפקחי בניה בקשר לתאונות עבודה באתר הבנייה

טור דעה אישית / מר אשר אסבן

לא אתייחס לנושא מהבחינה הביטוחית / משפטית מכיוון שיש כאן טובים ממני בהרבה בנושא,
ההתייחסות שלי תהיה במישור הטקטי בלבד.
 
ככלל, ביטוח נועד להגן על מי שרוכש פוליסת ביטוח אך יחד עם זאת יש לזכור שמטבע הדברים בעת התרחשות  מקרה ביטוח,  טיפולה  של חברת הביטוח כולל מספר שלבים :

  1. בדיקה האם הלקוח והמקרה עומדים בתנאי הכיסוי מבחינה פרוצדורלית (תשלום, חריגה, אי עמידה בדרישות מינוריות, בדיקת הסמכות וכדומה).  אציין כי בעת כריתת חוזה הביטוח המבטחים אינם מתעקשים לקבל אסמכתאות ומסתמכים לרוב על הנתונים כפי שמובאים בפניהם בטופס ההצעה.

  2. בדיקה את מי ניתן לצרף לקלחת במסגרת תביעות שיבוב או הודעת צד ג' . הבעיה היא שלעתים צעד מסוג זה  נוגד את האינטרסים של המבוטח.

  3.  הפעלת חוקרים, שלעיתים עשויים  לשים להם  למטרה לסייע למבטחת כך שתוכל להתנער מהכיסוי הביטוחי – גם אם בסופו של יום המבטחת עצמה נפגעת.

אשר אסבן באתר בנייה

במצב דברים זה, עומד המבוטח לא פעם  בפני סיכונים עצומים שיכולים (כפי שאני נוכח באופן מעשי) לשנות את כל מהלך חייו, כדוגמת  :

 

  1. הגשת כתב אישום פלילי (עד כדי אישום בגין הריגה / גרימת מוות)כנגד המבוטח

  2. תביעה נזיקית / כספית .

  3. תביעת שיבוב של גורם מעורב אחר, דוגמת המוסד לביטוח לאומי .


כל זאת, תוך ניצול העובדה כי המבוטח, שאיננו מודע במרבית המקרים לניואנסים העדינים בתהליך, לא יודע כיצד להתנהג ולא יודע אפילו לזהות מי "נגדו" ומי "בעדו".

במצב הרגיש הזה, פועלות  חברות הביטוח, מטבע הדברים, לצורך מיקסום הגנתן, אך הדבר  עשוי לפגוע במבוטח עצמו.

חוץ מחברות הביטוח, לא אוכל שלא להזכיר גם  את עורכי הדין מצד התובע – שלא בהכרח בקיאים בתחומי הבטיחות, הבנייה והביטוח –ומגישים תביעות נזיקין תוך שירבוב   אנשי מקצוע שונים (מפקחים, מנהלי פרויקטים , יועצים שונים וכדומה), שפעמים רבות אין בינם לבין אירוע התאונה שום קשר.

זה המקום בו המפקח, אשר שורבב  אל כתב התביעה, נקלע לסערה משפטית מקצועית שאין לו כל מושג איך להתגונן מפניה.

לעיתים קרובות, אנו מבינים (כבר בשלבים הראשונים של האירוע) כי קיים ניגוד אינטרסים מובהק בין חברת הביטוח (שרוצה למזער נזק כספי) לבין המפקח - בעיקר בנושא הפלילי מבחינתו.
לעיתים, מסיבות שונות  חברת הביטוח לא מגנה על המפקח בנושא הנזיקי, תוך שהוא חשוף ללא הגנה גם בתחום הפלילי – ובכך מעמיקה הסתבכותו הפלילית.

מפקח חכם חייב לרכוש ביטוח אחריות מקצועית אצל סוכן ביטוח מקצועי, מיומן ובעל סטטוס בחברת הביטוח.

איציק סימון במשרד

סוכן הביטוח חייב להיכנס לתמונה, כבר בשניה הראשונה להתרחשות האירוע.
סוכן הביטוח חייב לשרת את האינטרסים של המבוטח (הנזיקי והפלילי) ולעתים לתמרן בין האינטרסים המנוגדים של חברת הביטוח והמפקח.

אני נתקל במקרים רבים בהם ההתנהלות הלא מקצועית של נציגי חברות הביטוח ו/או נציגי הסוכן גורמת לפתיחתו של מחול שדים שכולם יוצאים מפסידים ממנו, בסופו של התהליך.
 
מפקח שישכיל לרכוש פוליסת ביטוח אצל סוכן ביטוח מקצועי ומנוסה, אשר תחום התמחותו הוא פוליסות אחריות מקצועית בתחום הבניה, בחברת ביטוח שזו היא התמחותה, ובתנאי כיסוי הולמים ורחבים - יכול להיות רגוע ביכולתו של הסוכן להשתלט על האירוע כבר מראשיתו.

סוכן הביטוח המקצועי יפעיל אנשי מקצוע (מומחי ביטוח, מומחים משפטיים ומומחי חקירות אירוע ביטוחי), כבר מהשנייה הראשונה להתרחשות האירוע.

המומחים הנ"ל ימסרו למבוטח ולסוכן הביטוח את התמונה האמיתית לפיה יפעל סוכן הביטוח הן מול המבוטח והן מול חברת הביטוח.

סוכן ביטוח מקצועי, יידע לפעול כך שהטיפול באירוע יהיה מסונכרן בין כל גלגלי השיניים התהליכיים שפועלים באירוע, מטעם כל המעורבים השונים, ללא חריקות וללא פשרות.
 
מניסיון של עשרות שנים בתחום ומהכרות הדוקה עם הנושא, גיליתי לא פעם שלמומחיות ולניסיון בתחום יש ערך מוסף בלתי רגיל,  ביום פקודה!
 

חשוב לציין שההיכרות והניסיון שלי בתחום, נובעים מטיפול באירועים מטעם כל המעורבים האפשריים, הן כתובעים והן כנתבעים, כגון:

1. תובעים פרטיים שנפגעו בתאונות
2. קבלני בניין
3. חברות ביטוח
4. מפקחים, מהנדסים, אדריכלים, קונסטרוקטורים, יועצים וכדומה.
5. משטרה, פרקליטות, סנגוריה, המוסד לביטוח לאומי, וכדומה.

בברכה,
 
אשר אסבן
"תקן פרוייקטים" – "מיה טכנולוגיות"
טלפון: 04-8760188
נייד: 0545388671
www.teken.co.il

bottom of page