top of page
צל
באנר חוק מרפי - העבוד נפצע קשה וזוג צעיר נתבע על 5 מליות שקלים

חוק מרפי – העובד נפצע קשה וזוג צעיר נתבע על 5 מיליון שקלים

מאת איציק סימון


מוגש כשירות לציבור – משרדנו עוסק במתן שירותי ביטוח לקבלנים, יזמים וחברות בניה ולא למגזר הפרטי.

חושבים שרכישת ביטוח עבודות קבלניות היא עניין לקבלנים ויזמים בלבד? תחשבו שוב. גם לקוח פרטי זקוק לביטוח והנה מקרה שאירע במציאות.

קבלן ידוע ומוכר אשר עובד עמנו כבר שנים לא מעטות הגיע למשרדי לפני מספר חודשים והוכיח בעבורי (ומיד בעבורכם) את התזה שעליה אני חוזר פעם אחר פעם – בענף הבנייה, חוקי מרפי הם עניין של יום-יום.

"לפני כשלוש שנים אחייני הצעיר פנה אליי לייעוץ בנוגע לשיפוצים בדירה שהוא ואשתו קנו בעמל רב", סיפר הקבלן, "כמובן ששמחתי וכמובן שהצעתי לייעץ בנושא השיפוץ. הייעוץ הראשון, אמרתי לאחיין, הוא שעליך לדאוג לביטוח. תוכל בקלות לקנות פוליסת ביטוח לשיפוץ וזה יכסה אותך אם משהו יקרה".

"ביטוח?", תהה הבחור, "אני לא קבלן וזה לא פרויקט בניה. זו בסך הכל דירת מגורים קטנה שזקוקה לשיפוץ נקודתי וקצר בזמן". הקבלן ניסה לשווא לשכנע את האחיין, שיקרא להלן "האחיין העקשן", אך זה נותר בשלו.

אתם וודאי כבר מבינים כי השיפוץ לא התנהל על מי מנוחות. נהפוך הוא. האחיין לא התקשר עם קבלן ראשי שהיה ניתן להגדירו כ"מבצע הבנייה", לא מינה מנהל עבודה כנדרש ממנו בחוק, ופעל מול מספר בעלי מקצוע שונים. ביניהם גם חברה להתקנת שרוולי פינוי פסולת. אותם שרוולי פינוי פסולת שכולנו מכירים מאתרי בנייה, אשר מבוססים על דליים המחוברים זה לזה, ושמטרתם לסייע בהובלה יעילה של פסולת הבניין מהנכס למכולה.

פועל בניין באתר בניה

נפילה מקומה רביעית– תביעות על סך 5 מיליון שקלים
"בעת התקנת שרוול הפסולת", סיפר הקבלן, "העובד שביצע את המלאכה מעד ונפל היישר מהקומה הרביעית לקרקע. המסכן התרסק על הארץ, נפצע באורח קשה, ופונה לבית החולים כשהוא סובל מפגיעות רב-מערכתיות".
שלוש שנים לאחר מכן אחיינו של הקבלן פתח את הדלת לשליח אשר מסר לו ארגז עמוס במסמכים ובראשו תביעות המסתכמות לכדי כ-5 מיליון שקלים. תביעה אחת שהוגשה על ידי המוסד לביטוח לאומי בתור תביעת שיבוב על סכום של כ-3.5 מיליון שקלים, ותביעה נוספת שהוגשה על ידי חברת השרוולים על סך כ-1.5 מיליון שקלים ומכוח חבות מעבידים.

מדוע התביעות הוגשו נגד האחיין, אשר מעתה ייקרא "האחיין הרשלן"? מסיבה פשוטה. פשוטה מדי. פשוטה מאד. בהעדר קבלן ראשי לביצוע עבודות הבנייה, האחיין היה זה שמוגדר לפי חוק כ"מבצע הבניה". בכובעו הנ"ל הוא היה אחראי לנושאים שונים הקשורים לבטיחות העובדים והמבקרים בשטחו בזמן עבודות הבנייה, וכן לפיצויים בקרות אירוע.

מה היה על האחיין לעשות? להקשיב לעצת דודו הקבלן, אשר כבר הספיק לבנות בחייו פרויקט אחד או שניים בענף הבנייה, ולרכוש ביטוח למשפץ (הקרוי גם ביטוח לבונה הפרטי). במידה שהאחיין היה מתקשר בפוליסת ביטוח לשיפוץ כאמור, וככל שהוא היה מוודא שהיא מתאימה לצרכיו (טיפים חשובים בהמשך), היה לו כיסוי מלא מול התביעות שהוגשו כנגדו. חברת ביטוח מטעמו הייתה מתמודדת עם תביעת חמשת המיליונים, והוא היה יכול להמשיך בחייו בשקט ובשלווה.

אופציה נוספת שהייתה פתוחה בפניו היא למנות קבלן ראשי לביצוע העבודות. קבלן מקצועי, רשום כחוק, אשר היה נחשב כ"מבצע העבודה". אולם גם במקרה זה חשוב לזכור שהאחיין לא היה יוצא ידי חובתו אך ורק במינוי הקבלן. החוק והפסיקה בישראל מכירים באחריותו לבחור קבלן מתאים, חוקי, רשום, בעל ביטוח כחוק ועוד (גם "מזמין עבודה" אשר ממנה "מבצע עבודה", איננו חף מכל אחריות).


לא בדיוק חוק מרפי – שיפוצים זה עסק מסוכן
אני מזכיר את חוקי מרפי אבל בעצם לא מדובר באירוע נדיר. למעשה, מתוך מאות ההרוגים בענף הבנייה בשנים האחרונות, כ-18% מהם עבדו באתרי שיפוצים. לא בבנייה פרטית, לא בבניית שלד, לא בחפירות ולא בגמר. אחד מכל חמישה הרוגים בישראל בתאונות עבודה בענף הבניה הוא עובד שיפוצים כזה או אחר.

לסיכום, כמו שהבטחתי, הנה כמה דגשים חשובים לרכישת פוליסת לשיפוץ או בנייה פרטית:
✔  תנאי ביט – וודאו כי הפוליסה שאתם רוכשים ערוכה בתנאי ביט ולא פחות מכך. מדובר בתנאים שהוגדרו על ידי פוליסה של חברת "כלל-ביטוח" שהינה פוליסת עבודות קבלניות עם הרחבות רבות מעבר לפוליסות השגרתיות.

✔ הרחבות נוספות מעבר לביט – מעבר להרחבות של תנאי ביט, מומלץ לרכוש פוליסה עם הרחבות כנגד חריגים שונים כדוגמת כיסוי בשל נזקי גוף אשר נגרמו בשל שימוש בכלים מכנים והנדסיים כבדים, כיסוי במקרה של תביעת שיבוב המוגשת על ידי המוסד לביטוח לאומי (כמו שהיה כאן) ועוד.

✔ כיסוי הולם לנזקי גוף – יש לבדוק כי הפוליסה כוללת כיסוי לנזקי גוף בשיעור של חמישה מיליון שקלים לפחות. זאת משום שתביעות בגין נזקי גוף יכולות להאמיר לסכומי עתק כאשר מדובר במוות (ואז הפיצויים נפסקים לפי הלכת השנים האבודות), או פציעות קשות המוציאות את העובד ממעגל התעסוקה והופכות אותו לשבר כלי התלוי בזולת (ואז הפיצויים כוללים גם הוצאות רפואיות, עזרת זולת, אובדן השתכרות לעתיד וכדומה).

✔ ביטוח עבודות קבלניות הכרחי בכל פרויקט בנייה. בין אם מדובר בפרויקט "קטן" של שיפוץ נקודתי הנעשה על ידי אדם פרטי, ובין אם עסקינן בבנייה "מקצועית" של חברה קבלנית או יזמית. רק פוליסה הנרכשת בהתאם לצרכי הלקוח תוכל להגן עליכם ביום פקודה.

bottom of page