2-ביטוח-פרילנסרים.jpg

ביטוח לפרילנסרים באתר בנייה

מאת: איציק סימון

אחת התופעות הידועות בענף הבנייה היא הנוכחות הגבוהה של פרילנסרים כדוגמת מנהלי פרויקט, מהנדסי ביצוע, מנהלי עבודה ולאחרונה גם עוזרי בטיחות.

לא אחת מדובר על אנשי מקצוע אשר מצד אחד מועסקים כנגד חשבונית, ומאידך מהווים חלק בלתי נפרד ממצבת הצוות המקצועי. לעתים תכופות עבודתם בפרויקט מהווה את פעילותם העסקית-המקצועית היחידה, או לכל הפחות המרכזית, בלשון המעטה.

מבחינת מבחן יחסי עובד-מעביד, פעמים רבות דין פרילנסר כזה העובד 8 שעות עבודה ביום אצל אותו המעסיק ויש לו באתר משרד ועמדת עבודה – הוא עשוי להיחשב חוקית כעובד לכל דבר ועניין מבחינה מהותית.

הפתרון-הביטוחי--V5.jpg

הפתרון הביטוחי

הפתרון הביטוחי הראוי טמון על פי רוב בהסתמכות על הפוליסה הקבלנית על ידי הכנסת תנאים שכוללים פעילות פרילנסרים כנגד חשבונית. פתרון זה מאפשר את הסדרת הסוגיה הביטוחית בהתאם לסיכונים, בד בבד עם האפשרות לעבוד מול פרילנסרים כנגד חשבונית בשל שיקולים כדוגמת נוחות, מיסוי וכדומה.

הרחבה כזו  לפוליסה הקבלנית יכול לכלול את האחריות האישית של הפרילנסר, ולספק מענה בקרות אירוע.

ניתן גם לדרוש מהפרילנסר לרכוש באופן עצמאי ביטוח לאחריות מקצועית, אך אין זה בהכרח הפתרון הפרקטי. ראשית, יש לזכור כי ביטוח אחריות מקצועית הינו פוליסה שעלותה יקרה, ויש להחזיקו למשך שנים מתוקף היותו מבוסס לפי "מועד הגשת התביעה" (Claims Made).

 

הצבת התנאי של רכישת ביטוח אחריות מקצועית לפרילנסר עלולה לייצר רף כניסה גבוה, שבעל המקצוע לא יוכל (או לא יהיה מעוניין) לעמוד בו. לא זו אף זו, לעיתים עשוי להיות קושי להשגת ביטוח אחריות מקצועית, בעיקר למנהלי עבודה וממוני בטיחות שאינם מהנדסים או הנדסאים, ובמקרים רבים הדבר פשוט איננו אפשרי, וגם אם לחלק מבעלי המקצוע הוא אפשרי- בד"כ סכומי הביטוח המושגים הם נמוכים מאד ביחס לסיכון האפשרי.

פרילנסרים-מעיינים-בתרשים-אתר.jpg

חשוב לדעת כי מרבית הפוליסות לביטוח עבודות קבלניות לא מכסות את הפרילנסרים הללו. בין אם עסקינן במנהל עבודה שעלול להימצא אחראי לאירוע בטיחותי חמור (עד כדי תאונת עבודה קטלנית), ובין אם במנהלי פרויקטים שנזקי רכוש יכולים להיכנס בגדר אחריותם.

עסקינן אפוא בסוגיה מהותית מבחינת החברה הקבלנית או היזם, כמו גם מבחינת הפרילנסר עצמו. ידוע כי פרילנסרים אלה אינם תמיד מקפידים על ביטוח אחריות מקצועית שיעניק הגנה ביום פקודה, וחשיפתם גדולה. גם מבחינת הפיצויים שיכולים להיפסק כנגדם, וגם – חשוב לא פחות – לטובת ניהול מערכה משפטית על ההוצאות הגבוהות הכרוכות בה.

בהעדר יחסי עובד-מעביד פורמאליים בין החברה הקבלנית או היזם, לבין הפרילנסר המספק את השירות, נוצרת חשיפה בטיחותית שחייבת להילקח בחשבון.

סיכום-משפטי.jpg
  1. הגנה על הפרילנסר הינה הגנה גם על מעסיקו- למעסיק פרילנסר יש אינטרס בהגנה על האחרון, שכן פעמים רבות פרילנסרים כוללים בחוזים שלהם סעיפי שיפוי המחייבים את מעסיקם לשפותם במקרה של תביעה.

  2. מניעת יריבויות הדדיות - יריבויות משפטיות עם  בעלי מקצוע פרילנסרים באתר, כגון מנהלי פרויקט, מנהלי עבודה, וכיו"ב, אינם תורמים דבר לאף אחד מן הצדדים , נהפוך הוא- יכולים להזיק מאד..

  3. חוסר יכולת להשיג ביטוח אחריות מקצועית לפרילנסר – עשו להיות קושי בהשגת ביטוח אחריות מקצועית לגורמי מקצוע אלה, ולעתים קרובות הפתרון היחיד האפשרי הוא הכללתם בגדרי הפוליסה הקבלנית.

  4. הגנה מפני תביעות שיפוי – רכישת הפוליסה לעבודות קבלניות ע"י סוכן מומחה בתחום, כאשר היא נרכשת כהלכה, מונעת בסבירות גבוהה הגשת תביעה ישירות כנגד הפרילנסר. לרבות תביעת שיבוב מצד חברת ביטוח בהליך מתקדם לתביעה אחרת שהתקבלה.

  5.  יתרון כספי – אין צורך ברכישת שתי פוליסות בחיוב הפרילנסר ברכישת פוליסה לביטוח אחריות מקצועית. פוליסה שעלותה הגבוהה יכולה להתגלגל לפתחו של הקבלן/היזם, ולהיות מקופלת במחיר ההתקשרות עם הפרילנסר.

  6. מועד הגשת התביעה – אין צורך לבצע מעקב אחר תוקפה של הפוליסה לאחריות מקצועית גם שנים רבות קדימה, ואין תלות בפוליסה לאחריות המבוססת על "מועד הגשת התביעה".

הכנסת מפרט הרחבות הכולל הרחבת אחריותם של פרילנסרים בפוליסה הקבלנית, מספק מספר יתרונות מרכזיים:

לסיכום

להצעת מחיר

המותאמת עבורך

sop-resize-200-נשמח ללייק (1).jpg
03-6951414

 © כל הזכויות שמורות לאיציק סימון סוכנות לביטוח בע"מ

ט.ל.ח